Semrush ile Rakip Analizi Nasıl Yapılır ve Dijital Pazarlama Stratejinizi Nasıl Geliştirilir?

Semrush ile Rakip Analizi Nasıl Yapılır ve Dijital Pazarlama Stratejinizi Nasıl Geliştirilir?

Birçok şirket, dijital pazarlama stratejisi geliştirdiklerinde rakip analizi yapar ve asla geri dönüp bakmazlar. Bu bir gözden kaçırmadır, çünkü çoğu durumda rakiplerinizin çevrim içi hareketlerinin zamanında güncellenmesi, kampanyanızı yarı yolda ayarlamanıza ve sonunda daha iyi performans göstermesine yardımcı olabilir.

Bu makale, kampanyanız devam ederken, yeniden gözden geçirilmesi gereken bir rakip analizinin ana noktalarını gösterecektir. Her dijital pazarlama kanalında izlemenizi önerdiğimiz önemli ölçütleri ve bunları SEMrush araçlarıyla nasıl elde edeceğinizi göreceksiniz. 

 • Rakip Analizi Nedir?
 • Dijital Pazarlamada Kimi Rakip Olarak Analiz Etmelisiniz?
 • Dijital Pazarlamada Neden Sürekli Bir Rakip Analizine İhtiyacınız Var?
 • Dijital Pazarlama Stratejinizi Ne Sıklıkta Gözden Geçirmelisiniz?
 • Düzenli olarak Rakip Analizi Nasıl Yapılır: Dijital Pazarlamanın Püf Noktaları
  1. Rakiplerin Performanslarıyla İlgili Güncellemeleri Alın
  2. Rakiplerinizin SEO Çalışmalarını Analiz Edin
  3. Güncel Çevrim içi Reklamlarından Pazarlama Fikirleri Alın
  4. Rakiplerinizin İçerik Pazarlama ve PR Alanında Neler Yaptığını Görün
  5. Rakiplerinizin Sosyal Medyadaki Hareketlerini Kontrol Edin
  6. Bulguları Kendi Hedefleriniz ve Stratejinizi Göz Önünde Bulundurarak İnceleyin

Rakip Analizi Nedir?

Temel bilgilerle başlayalım: rakip analizinin tanımı. Belirli bir pazarda faaliyet gösteren şirketlerin pazarlama stratejilerini ve iş özelliklerini araştırma ve analiz etme sürecidir.

Rakip analizi, genellikle diğer piyasa oyuncularının güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek, şirketinizin rakiplerine göre konumunu belirlemek, boşlukları vurgulamak ve bu boşlukları doldurmak için potansiyelinizi ve fırsatlarınızı tahmin etmek için yapılır.

Dijital Pazarlamada Kimi Rakip Olarak Analiz Etmelisiniz?

Rakip analizi normalde doğrudan ve dolaylı rakiplerinizi – aynı (veya benzer) kitlelere aynı (veya benzer) çözümleri sunanları içerir. 

Çevrim içi rakip analizi, bunları ve ayrıca bir grup rakibi kapsamalıdır: sizinle aynı kullanıcılar için savaşan marka rakipleriniz. Onlara benzer bir ürün veya hizmet satmaları gerekmiyor, ancak kesinlikle dikkatlerini çekmek istiyorlar.

Douglas Karr, Pazarlama ve teknoloji stratejisti, Martech Zone blogunun kurucusu ve DK New Media CEO’su

Rakipleriniz genellikle sanayi web siteleri, dizin web siteleri ve sosyal medya siteleridir. Yalnızca diğer markalarla rekabet etmiyorsunuz – sizi potansiyel alıcınızdan ayırmak ve ardından onlara reklam vermeniz için fatura çıkarmak isteyen her siteyle rekabet ediyorsunuz.

Bu zor bir mücadeledir, ancak en zeki rakip kazanabilir.

Karşılaştırmaları İncelemek İçin

Dahili istatistiklerinizi izleyerek, hangi kanalların en iyi performansı gösterdiğini bilirsiniz – peki ya rakipleriniz daha da iyi sonuçlar almayı başardıysa? Bilmeniz gerekiyor.

Sektör ve Pazar Trendlerini Yakalamak İçin

Her yıl tekrar eden bazı mevsimsel eğilimler var – tave yalnızca rekabet ortamını izlerseniz hazırlıklı olacağınız talepte zirveler ve düşüşler var. Dikkatli olduğunuzdan emin olun.

Kaçınılması Gereken En İyi Yeni Uygulamaları ve Hataları Öğrenmek İçin

Bazen rakiplerinizin yeni kanalları test etmesine izin vermek, oraya gidip bütçeyi boşa harcamaktansa daha iyidir. Diğer şirketlerin deneyimlerinden öğrenin.

Pazarlama Karmanızı Güncellemek İçin

Dijital pazarlama kampanyalarından, yeni bir ürün lansmanı gibi rekabetinizle ilgili bazı önemli haberler alabilir ve şirketinizin gelişimi için fikirler edinebilirsiniz.

Hedeflerinizi Geliştirmek İçin

Çevrim içi pazardaki durum değiştikçe, yalnızca stratejiyi değil, önceden belirlediğiniz hedefleri de adapte etmeniz gerekebilir.

Dijital Pazarlama Stratejinizi Ne Sıklıkta Gözden Geçirmelisiniz?

Her sektör farklı bir hızda gelişir, bu nedenle güncellemeleri daha sık (veya daha az) almanız gerekebilir. Normalde, artan eğilimleri takip etmek ve kampanyalarınızı buna göre ayarlamak için aylık olarak rakip analizi yapmanızı tavsiye ederiz; ve dijital pazarlama stratejinizde daha büyük değişiklikler uygulamak için üç ayda bir.

Diğer şirketlerin metriklerini sık sık veya yalnızca kampanyanızda ayarlamalar yapmaya hazır olduğunuzda kontrol edebilir ve analiz edebilirsiniz.

Düzenli olarak Rakip Analizi Nasıl Yapılır: Dijital Pazarlamanın Püf Noktaları

Rekabet analizi, pazarlamacılar için sonsuz bir görev gibi görünebilir. Odaklanmanıza yardımcı olmak için, anahtar yönleri konusunda size rehberlik edecek ve temel dijital kanallardan bilgileri ele alacağız.

1. Rakiplerin Performanslarıyla İlgili Güncellemeleri Alın

Çevrim içi stratejinizin rakiplerinizi yenmesini istiyorsanız, onların en son dijital pazarlama hamleleri ve onlarınkine kıyasla kendi performansınız hakkında güncel kalmanız gerekir. Web sitesi trafiğinin analizi, rekabet değerlendirmesine başlamak için iyi bir yerdir.

Rakip analizi örneğimiz için rakiplerinin çevrim içi performansını yakalamak isteyen bir ev dekorasyonu e-ticaret satıcısını ele alalım. Semrush Traffic Analitik‘e girilen beş web sitesi ile şunu görüyoruz:

 • Yarışmanın lideri değiştiyse (bizim durumumuzda, homedepot.com listede 1 numara olarak kaldı).
 • Son aylarda rekabeti etkileyen dalgalanmalar.
 • Her rakibin gözlemlenen süre boyunca popülaritesini nasıl artırdığı (veya kaybettiği)

Nişinizdeki diğer web sitelerinin kitlelerini nasıl çektiğini öğrenin:

 • Hangi dijital pazarlama kanalları onlar için en iyi performansı gösterdi.
 • Hangi ülkeler trafik üretimi açısından karlı olduğunu kanıtladı.

Aşağıdaki örneklerde, diğer rakiplere göre trafik kaynaklarında kimin kazandığını ve Kanada’dan kimin daha fazla trafik aldığını görebilirsiniz.

İlk dijital kampanya araştırmanızdaki herhangi bir tutarsızlığı not edin – Niş görüntülenmeleri, sezon trendleri ve sürdürülebilir oyuncu. 

Piyasayı daha iyi anlamak için beşten fazla oyuncuyu kontrol etmek isteyebilirsiniz. Semrush Market Explorer‘da, arama alanına yalnızca bir web sitesi girmeniz yeterlidir ve araç sizin için tam bir rakip haritalaması gerçekleştirecektir.

Bu araçla şunları yapabilirsiniz:

 • Rekabet ortamını anlaşılır bir Büyüme Çeyreği biçiminde belirleyin.
 • Rakiplerinizi mevcut kitle büyüklüğüne ve pazar potansiyeline göre nitelendirin.
 • Sektördeki Rakipler” den “Organik Rakipler” e geçin ve en yakın rakiplerinizin çevrim içi pazar paylarını ortaya çıkarın ve dijital pazarlama stratejilerini daha ayrıntılı araştırın.

Pazar ve rakip analizi için Semrush Trafik Analitik ve Market Explorer‘ın tüm yeteneklerini kontrol ettiğinizden emin olun.

Rakiplerinizi takip edin

Semrush Traffic Analytics ve Market Explorer ile

Web sitesi URL’sini Girin Bilgi Alın

2. Rakiplerinizin SEO Çalışmalarını Analiz Edin

Diğer şirketler organik aramada sizi geride bırakıyorsa, daha fazla tıklama alabilir, daha fazla potansiyel müşteri oluşturabilir ve daha fazla gelir elde edebilirler.

Organik Araştırma aracıyla, hedef bir web sitesinin organik arama görünürlüğünü izleyebilirsiniz. Model analizimize devam edeceğiz ve homedepot.com’un organik aramada ne durumda olduğunu göreceğiz: Bir bakışta şunları keşfedebilirsiniz:

 • Hedef web sitesinin görsel olarak sunulan organik konumlu (Google İlk 100’de) toplam anahtar kelime sayısı.
 • Bu anahtar kelimelerden beklenen aylık organik trafik.
 • Google Ads metninde belirtilen organik anahtar kelimelerin tahmini fiyatı.
 • Tahmini markalı ve markasız trafik

Rakiplerinizin organik aramada üst sıralarda yer almalarını sağlayan anahtar kelimeleri hakkında daha fazla ayrıntıya girebilirsiniz:

 • En başarılı anahtar kelimelerini keşfedin.
 • Arama sıklığına bağlı olarak tüketici davranışı hakkında fikir edinin.
 • Kullanıcıların organik aramayla bulduğu en popüler sayfalara bakın.
 • Sıralamalarınızı ve dönüşümlerinizi artırmak için kampanyanızı nasıl optimize edebileceğinizle ilgili ilk fikirleri özetleyin.

Rakiplerin SEO’larını daha iyi anlamanın iki yolu daha var:

 • Backlink Gap(Backlink Karşılaştırması) aracıyla rakiplerinizin kapsamındaki boşlukları bulun. Kök etki alanlarını, alt alanlarını veya URL’lerini analiz edebilirsiniz. Bu zekayı kullanmanın iyi bir yolu, rakiplerinizle bağlantı kuran ancak sizinle bağlantı kurmayan kaynaklara ulaşmaktır.
 • İçerik pazarlama stratejinizi Keyword Gap ile geliştirin. Bu araç, aynı anda 5 web sitesine kadar anahtar kelime portföyleri (organik, ücretli veya PLA) açısından yan yana rakip karşılaştırması yapmanızı sağlar.

Rakiplerinizin organik performansı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, burada SEO rekabet analizinin nasıl yapılacağına dair özel bir kılavuzumuz var. 

3. Güncel Çevrim içi Reklamlarından Pazarlama Fikirleri Alın

Reklamcılıkta başarıya ulaşmak için hâlâ evrensel bir formül yok. Yine de, rakiplerinizin stratejilerine bakarak, hangisini benimsemeniz, hangisinden kaçınmanız ve unutmuş olabilecekleriniz gibi, her zaman öğrenebileceğiniz bir şeyler vardır.

Herhangi bir reklamvereni analiz etmek için Reklam Araştırma (Advertising Research) aracını kullanın. Göstermek için sekmeler arasında geçiş yapın:

 • Etki alanının teklif verdiği anahtar kelimelerin sayısı.
 • Bu anahtar kelimelerden gelen tahmini trafik.
 • Tahmini ücretli trafik maliyeti.
 • Rakibinizin rekabet ettiği diğer web siteleri.
 • Rakiplerinizin, reklam yapmada dönemsel tercihlerini ortaya çıkarmak için geçmiş veriler – bu, rakiplerin reklamlarını incelemenizin üzerinden epey bir zaman geçtiyse özellikle ilginç olabilir.

Model araştırmamızı daha derinlemesine incelemeye karar verdik ve Reklam Geçmişi raporunda mavi bir hücreyi tıkladık. Belirli bir zamanda yayınlanan Home Depot’un gerçek bir reklamını görmeliyiz. Olası bir adım, bu reklamı işletmemize uyarlamak, yayınlanmasına izin vermek ve nasıl performans gösterdiğini görmek olabilir.

Rakip analizinizde Google Alışveriş’e odaklanabilir veya reklamları görüntüleyebilir ve buna göre Ürün Listeleme Reklamları Araştırması ve Görüntülü Reklamcılığı kullanabilirsiniz. Ürün Listeleme Reklamları Araştırmasında, diğer pazar oyuncularının farklı ülkelerde tanıtımını yaptığı ürün listeleme reklamlarını görebilirsiniz. Görüntülü Reklamcılıkta, bir şirketin Görüntülü (GDN) Reklam Ağı reklamlarının dünya genelindeki dağıtımını analiz edebilir ve hangi pazarları ve nasıl hedeflemeniz gerektiğini anlamak için rakiplerinizin reklamcılık faaliyetlerini ölçebilirsiniz.

Diğer şeylerin yanı sıra, rakiplerinizin kampanyalarından gerçek Hedef Sayflarına bakın ve belirli bir zamanda sitelerindeki her bir hedef sayfasına hangi reklamların işaret ettiği gibi önemli ayrıntıları analiz edin. Bu, rakiplerinizin odak noktalarını keşfetmenin iyi bir yoludur ve sizi özel rekabetçi ürün analizi başlatmaya teşvik edebilir.

Bu rakip analizi adımıyla, hedef segmentteki fiyatlandırmayı Ürün Listeleme Reklamlarına göre analiz edebilecek ve reklam öğelerinizi (anahtar kelimeler, başlıklar ve resimler açısından) maksimum yatırım getirisi için reklam harcamalarınızı optimize edebileceksiniz.

4. Rakiplerinizin İçerik Pazarlama ve PR Alanında Neler Yaptığını Görün

Bu adım, ilgili konuları ve sizden bahsedebilecek veya backlink yerleştirebilir saygın medya araştırmakta daha az çaba sarf etmenize olanak sağlar.

Rakibinizin marka adı, ürün adı, ürün kategorisi, sloganı veya başka herhangi bir şeyle ilgili herhangi bir kelime veya ifadenin çevrim içi bahsini takip edin. Tüm bunları Marka İzleme (Brand Monitoring) aracı ile araştırabilirsiniz. Rapor size şu konularda yardımcı olabilir:

 • Web’de, forumlarda, Twitter’da veya Instagram’da bahsetmeleri bulun.
 • Her bahsi geçen erişimi tahmin edin ve en geniş kapsama sahip platformu belirleyin.
 • Bahsedenin etki alanının (Otorite Skoru) ve web sitesi trafiğinin (Trafik: Düşük / Orta / Yüksek) gücünü ve popülerliğini vurgulayın.

Önceki adımlarda olduğu gibi, The Home Depot için bu özelliklerin her birini araştırdık.

Yönlendirmelerden kaynaklanan trafikle ilgileniyorsanız, ayrıntılı araştırma için Trafik Analitiğine gidin.

 • Rakibinizin backlink profilini ayrıntılı olarak inceleyin ve yeni ve kayıp backlinklerini izleyin.

Rakiplerinizin bağlantı veren sayfaları (hedef URL’ler)  ve bu backlink (kaynak URL’ler) trafik alan gerçek sayfaları görmek için Backlink Analytics raporlarını kullanın. Ayrıca, analizde Otorite Skorunu (Authority Score) dikkate alın.

Araştırmanızda, bahisleri türlerine (takip / nofollow, sponsorlu / UGC), biçime (metin, resim, form ve çerçeve) ve ayrıca yeni veya yakın zamanda kaybolmuş backlink olmasına göre filtreleyebilirsiniz.

Kendinizin veya rakiplerinizin makaleleri için göz ardı etmemeniz gereken bir nokta var: içerik performansını değerlendirmek. Bu soruları yanıtlamak ve metriklerin nasıl değiştiği konusunda güncel kalmak için Google Analitiğinizi Post Tracking‘e (Gönderi Takibi) bağlayın:

 • Belirli bir gönderi ne kadar trafik aldı?
 • Ne kadar paylaşım ve bahsetme aldı?

Ekran görüntüsünde fark edebileceğiniz gibi, Home Depot araştırma örneği için iki ölçüm eksik: Yönlendirme (Referral) Trafiği ve Tahmini Erişim. Yönlendirme (Referral) Trafiği yalnızca Google Analitik araca bağladığınızda kullanılabilir hale gelir; Tahmini Erişim, Semrush Traffic Analytics‘ten alınır ve “n / a”, metriği hesaplamak için yeterli veri olmadığı anlamına gelir.

5. Rakiplerinizin Sosyal Medyadaki Hareketlerini Kontrol Edin

Sosyal medya, kendine ait bir yaklaşım ve strateji gerektiren bağımsız bir dijital alandır. Böyle bir strateji oluşturmak göz korkutucu olabilir, ancak tekerleği yeniden icat etmeniz gerekmiyor. Sadece rakiplerinizin sosyal medya hesaplarını inceleyerek bir sürü iyi fikir bulabilirsiniz.

İşte yapılacaklar (ve yanıtlanacaklar) listeniz:

 • Sosyal medyada kimlerin aktif olduğunu bulun.
 • Hangi platformları kullandıklarını belirleyin.
 • Kitleleri artmış mı veya azalmış mı görün.
 • Ne tür içerik yayınladıklarını (tanıtım amaçlı olmayan gönderiler var mı?) ve ne sıklıkla paylaştıklarını öğrenin.
 • Kitle katılımı ve iletişimde yeni bir şey olup olmadığına bakın.

Sosyal Medya İzleyici, rakip analizinin bu bölümünde size yardımcı olacak, böylece sosyal medya reklamlarıyla kendi fırsatlarınızı vurgulayabilirsiniz.

6. Bulguları Kendi Hedefleriniz ve Stratejinizi Göz Önünde Bulundurarak İnceleyin

Yinelenen rakip analizinin yukarıdaki temel noktalarının üzerinden geçtikten sonra, şimdi bulgularınızı anlamlandırmanız gerekir.

Rakip işletmelerin eylemlerinin ve pazarlama fikirlerinin başlangıç stratejinizle nasıl ilişkili olduğunu değerlendirin.

Altı ay önce başlattığınız uzun vadeli bir kampanyanın mevcut piyasa trendleri ve ihtiyaçları ile örtüşmediğini öğrenebilirsiniz. Şimdi öğrenmeniz  altı ay sonra öğrenmekten daha iyidir.

Şirketinizin sunduklarına, konumlandırmasına, nihai hedeflerine ve stratejisine uymayan tüm fikirleri filtreleyin.

Rakiplerinize bakarak ne kadar parlak içgörüler bulmuş olursanız olun, marka fikrinizle veya yol haritanızla uyuşmuyorsa, onları ikinci plana atmak daha iyidir. Bir sonraki nokta önemli hale geldiğinde;

Rakip istihbarat verilerini diğer departmanlara iletin.

Rakip analizi, pazarlama ekibi için henüz eyleme geçirilemeyecek ancak, satış departmanında takdir edilebilecek bilgiler ortaya çıkarabilir. Söylemeye gerek yok, herhangi bir istihbarat yöneticiler için paha biçilmezdir.

Bulgularınızdan yararlanabilecek meslektaşları düşünün ve rakip analizi raporunuzu onlarla paylaşmaktan çekinmeyin.

Pazarlama planlarınız ve stratejinizde değişiklikleri teşvik edin ve başlatın (gerekirse)

Pazarlama kampanyanızın yarısına geldiyseniz ve rakiplerinize kıyasla harika sonuçlar üretmiyorsa, ince ayarlar yapmaktan ve hatta stratejinin tamamını yeniden düşünmekten korkmayın. Bu nedenle rakip araştırması yaparsınız: – daha iyi alanları keşfetmek ve onlara mümkün olan en kısa sürede geçmek için.

Ekibinizi akıllı araçlarla donatın. Semrush rekabetçi araştırma çözümünü deneyin

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *